Budapesti lakóépületek - a befektető szemszögéből

Akár külföldiként, akár helybéliként járunk Budapesten, nehéz nem ámulni a város látványos építészeti értékein. Különösen a belvárosban érezhetjük a luxus egyedi hangulatát a százéves épületek között bolyongva. Ezek a bérházak a mai napig lakóingatlanként szolgálnak, és igen kedveltek a befektetők körében. 

A polgári lakások átlagosan 4 méteres belmagassága tiszta, elegáns megjelenést sugároz, ahol egy lakberendező által kialakított modern belső még különlegesebb hangulatot teremthet. Egy luxuslakás tele kifinomult dizájnelemekkel, különleges világítási megoldásokkal és ügyes részletekkel tágassá és otthonossá is tehet egy polgári lakást.

Bár a piacon lévő lakások egy része borzalmas állapotban van, ha a befektetőnek van elképzelése és pénzügyi lehetősége az ingatlan felújítására, egy átalakított polgári lakás a legelegánsabb, legextravagánsabb és legértékesebb ingatlan lehet a portfóliójában. Szintén fontos szempont a befektetésnél, hogy sok ilyen lakást a rossz állapotuknak megfelelően korrekt áron lehet megvásárolni.

Az 1970-1980-as években a panelházak a szocialista építészet jelképévé váltak. De ugyanebben az időben még a belvárosban is épültek téglalakások, főleg a budai oldalon, ahonnan csodás kilátás nyílik a fővárosra. Ezek az épületek kívülről nem sokat mutatnak, de a lakások nagyon kifejezetten jó elosztásúak és szerkezetileg, gépészetileg is jó állapotban vannak.

Mivel ezek az épületek sokkal modernebbek, mint a százéves lakások, még egy teljes felújítás is kevesebbe kerül, mint egy polgári házban, és a fenntartási költségek is lényegesen alacsonyabbak. A kisebb lakásméreteknek köszönhetően ezek az ingatlanok könnyen bérbe adhatók rövid vagy hosszú távra is.

Budapesten, csakúgy, mint Magyarországon, az újépítésű lakások száma kevesebb, mint amennyire szükség lenne. Az ideális esetben az újépítésű lakások száma elérné az évi 35-40.000-et, de az elmúlt évben az országban csak a 28.000-et érte el az átadott lakások száma. Ez a tendencia a lakáskiadás esetében is áremelkedést okoz.

A szálláshely-szolgáltatók összesített bevétele a január és július közötti időszakban közel 90 milliárd forint (+9,0%) volt Budapesten. A külföldi vendégektől származó szállásdíjbevétel szinte minden szállástípusban és kategóriában nőtt. A bruttó szállásdíjbevétel júliusban több mint 15,8 milliárd forintot tett ki (+3,4%), ami részben a főváros sokoldalú és gazdag szezonális programkínálatának, valamint a nyári fesztiválszezonnak köszönhető. 

A budapesti szállodai szobák kihasználtsága 80%-os volt (+2,6% az előző év azonos időszakához képest), ezen belül a legnépszerűbb szállástípusnak a termálfürdős szállodák bizonyultak, ahol a kihasználtság meghaladta a 88%-ot. Az egy szobára jutó bruttó szállásdíjbevétel (REVPAR) júliusban 22 537 forint volt, míg a szállodai szobák esetében meghaladta a 24 000 forintot.

A külpiaci vendégforgalmi adatokban enyhe emelkedés (+1-1,5%) volt tapasztalható. Júliusban 426.065 vendég 1.002.248 vendégéjszakát töltött Budapesten, ebből a külföldi vendégek közel 900.000 éjszakát töltöttek a fővárosban. A január és július közötti hét hónapban 2.144.498 külföldi és 366.182 belföldi vendég kereste fel a budapesti kereskedelmi szálláshelyeket. Az 5,8 millió vendégéjszaka 87,7%-át külföldi vendégek töltötték Budapesten.

További cikkek

Budapest a történelem, a kultúra, az üzleti és a pezsgő éjszakai élet városa

2019-ben Budapest nyerte el az Európa legjobb úticélja díjat, a több mint 62 000 utazó szavazatának köszönhetően a European...

Tovább a cikkhez

A lakáspiac jó befektetésnek bizonyult 2021-ben

A CBRE Market Outlook 2022 című kiadványa szerint a budapesti lakáspiac gyorsan talpra állt a 2020 eleji bizonytalanságok okozta átmeneti...

Tovább a cikkhez

Hogyan érjük el, hogy kiadó apartmanunk kitűnjön a többi közül?

Az Airbnb apartmanok világszerte azért versenyeznek, hogy a legtöbb és legjobb vendéget vonzzák magukhoz a profit...

Tovább a cikkhez

Felkeltettük az érdeklődését?

Vegy fel velünk a kapcsolatot és foglaljon időpontot ingyenes konzultációra.