A lakáspiac jó befektetésnek bizonyult 2021-ben

A CBRE Market Outlook 2022 című kiadványa szerint a budapesti lakáspiac gyorsan talpra állt a 2020 eleji bizonytalanságok okozta átmeneti csapásból, mind volumenben, mind árszinten.

A CBRE Market Outlook 2022 című kiadványa szerint a budapesti lakáspiac gyorsan talpra állt a 2020 eleji bizonytalanságok okozta átmeneti csapásból, mind volumenben, mind árszinten. A lakáspiac 2021-ben jó befektetésnek bizonyult, hiszen a bérleti díjak 11%-kal növekedtek a fővárosban, és csak 5%-kal maradnak el a pandémia előtti szintektől a KSH (Központi Statisztikai Hivatal) adatai szerint.  A CBRE jelentése kitér arra is, hogy a régióban az erőteljes áremelkedését követően a lakásárak megfizethetősége Budapesten is romlott, ami nagyobb keresletet teremtett a bérleti lehetőségek iránt. 

2020-ban rengeteg befektető adta el lakóingatlanát a világjárvány hatására gyakorlatilag megszűnő rövid távú bérbeadási lehetőségek miatt. Akik megtartották lakásaikat, azok igyekeztek hosszú távú bérlőkre váltani, ezért jelenleg jelentős hiány van a rövid távú bérleményekből Budapesten.

Ahogy Európa lassan, de biztosan túllép a járványon, a turizmus is visszatér a megszokott kerékvágásba. Ha összevetjük a 2020 előtti budapesti kereskedelmi szállásokon eltöltött éjszakák számát és a városban található szállodai szobák számát, akkor látható, hogy egyre több Airbnb-ként működő, magántulajdonban lévő lakásra van szükség a turisták igényeinek kiszolgálására.

A Központi Statisztikai Hivatal 2019. évi I-VII. hónapokról (január-július) szóló statisztikái szerint a budapesti kereskedelmi szálláshelyeken regisztrált vendégek száma 2,5 millió, a vendégéjszakák száma 5,8 millió volt. Júliusban is új rekord született: 1 002 248 vendégéjszakát töltöttek az utazók Budapesten. Az alábbi elemzést a Budapesti Fesztivál- és Turisztikai Központ készítette.

A szálláshely-szolgáltatók összesített bevétele a január és július közötti időszakban közel 90 milliárd forint (+9,0%) volt Budapesten. A külföldi vendégektől származó szállásdíjbevétel szinte minden szállástípusban és kategóriában nőtt. A bruttó szállásdíjbevétel júliusban több mint 15,8 milliárd forintot tett ki (+3,4%), ami részben a főváros sokoldalú és gazdag szezonális programkínálatának, valamint a nyári fesztiválszezonnak köszönhető. 

A budapesti szállodai szobák kihasználtsága 80%-os volt (+2,6% az előző év azonos időszakához képest), ezen belül a legnépszerűbb szállástípusnak a termálfürdős szállodák bizonyultak, ahol a kihasználtság meghaladta a 88%-ot. Az egy szobára jutó bruttó szállásdíjbevétel (REVPAR) júliusban 22 537 forint volt, míg a szállodai szobák esetében meghaladta a 24 000 forintot.

A külpiaci vendégforgalmi adatokban enyhe emelkedés (+1-1,5%) volt tapasztalható. Júliusban 426.065 vendég 1.002.248 vendégéjszakát töltött Budapesten, ebből a külföldi vendégek közel 900.000 éjszakát töltöttek a fővárosban. A január és július közötti hét hónapban 2.144.498 külföldi és 366.182 belföldi vendég kereste fel a budapesti kereskedelmi szálláshelyeket. Az 5,8 millió vendégéjszaka 87,7%-át külföldi vendégek töltötték Budapesten.

További cikkek

Budapest a történelem, a kultúra, az üzleti és a pezsgő éjszakai élet városa

2019-ben Budapest nyerte el az Európa legjobb úticélja díjat, a több mint 62 000 utazó szavazatának köszönhetően a European Best Destinations...

Tovább a cikkhez

Budapesti lakóépületek - a befektető szemszögéből

Akár külföldiként, akár helybéliként járunk Budapesten, nehéz nem ámulni a város látványos építészeti értékein. Különösen a belvárosban érezhetjük a luxus...

tovább a cikkhez

Hogyan érjük el, hogy kiadó apartmanunk kitűnjön a többi közül?

Az Airbnb apartmanok világszerte azért versenyeznek, hogy a legtöbb és legjobb vendéget vonzzák magukhoz a profit maximalizálása érdekében. Néhány évvel ezelőtt sokan...

tovább a cikkhez

Felkeltettük az érdeklődését?

Vegye fel velünk a kapcsolatot és foglaljon időpontot ingyenes konzultációra.